Karbon Peeling

Lazer ışınları ve karbon solüsyon kombinasyonu kullanılarak uygulanan cilt yenileme işlemidir.

Birden fazla cilt sorununun tedavisi için kullanılan Karbon Peeling hızlı ve etkili bir tedavi yöntemidir. Cilt sorunlarını tedavi ederken de cildi sıklaştırır, canlılık kazandırır ve gençleştirir.

Karbon Peeling Nasıl Uygulanır?

Uygulamada lazer ışınları ile çok hassas ve kontrollü şekilde cildin üst tabakası soyulur. Bu işlem öncesi cilt özel solüsyonlarla temizlenir ve karbon içerikli karışım cilde uygulanır. Karbon, lazer ışınlarının cilt üzerindeki etkisini güçlendirir ve etkisini arttırır. Bunun sebebi lazer ışınlarının cilt tarafından emilmesini kolaylaştırmasıdır. Uygulamanın süresi ve seans tekrarı tedavinin niteliğine göre değişmektedir.

Karbon Peeling Tedavi Alanları

  • Akne ve sivilce lekeleri
  • Güneş lekeleri
  • Siyah ve koyu tonlu dövmelerin silinmesi
  • Kırışıklık ve sarkmaların tedavisi

Tedavinin İçeriğine Göre Karbon Peeling

Akne ve sivilce izi tedavisi

Aknelerin ve sivilcelerin oluşturduğu lekeler özellikle yüz bölgesinde ciddi rahatsızlığa neden olur. Karbon, cilt gözeneklerinin içine nüfuz eder, lazer ışınları korbon parçacıklarını ısırtarak micro patlamalar yaratır ve ciltteki pürüzleri ortadan kaldırır. En az 4 seans olmak üzere 8 seansa kadar uygulanabilmektedir. Seanslar arasında verilecek aralar problemin niteliğine göre doktor tarafından belirlenir.

Güneş Lekesi Tedavisi

Aşırı güneş ışığı cilde rengini veren pigmentlere zarar verir ve kahverengi tonlarda lekelerin oluşmasına neden olur. Lazer ışınları pigmentlerde oluşan bu rengi mikro düzeyde parçalayarak vücut tarafından ciltten doğal yöntemlerle atılmasını sağlar. Seans sayısı 4 ila 8 arasında değişir. Tedavinin güneşin yoğun olmadığı kış aylarında yapılması tercih edilmelidir.

Dövme silme

Kimi zaman düşünmeden yaptırılmış, kötü uygulanmış ya da anlamını yitirmiş dövmeleri sürekli bedende taşımak dövme sahibini rahatsız eder. Dövme silme işlemi eskiden oldukça meşakkatli ve zorken yeni gelişmelerle daha kolay hale gelmiştir. Karbon peeling bu yeni yöntemlerden biridir.

Bu yöntemin sadece siyah ve lacivert gibi koyu renk içeren dövmeler için uygundur. Lazer ışınları dövme boyalarını hücresel düzeyde parçalayarak vücuttan atılmasını sağlar. Seans sayısı dövmenin büyüklüğü ve vücutta bulunduğu yere göre değişir. Kimi zaman seans sayısı 10’u geçebilir.

Kırışıklık ve sarkma

Peeling sonrası cildin kolojeni artar ve kendini yenilemeye başlar. Bu yenilenme nedeniyle daha önce ciltte bulunan hafif düzeydeki kırışıklık ve sarkmalar ortadan kalkar. Ancak bu tedavi için 1 ila 3 hafta aralıklar ile 10 seansa kadar uygulama yapmak gerekir. Seanslar arasında verilecek aralar cildin kendini yenilemesine zaman kazandırma amacıyladır.

Karbon Peeling Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Seans sonrası cilt üzerinde hafif düzeyde kızarıklıklar oluşacaktır. Uygulama sonrası soğuk kompres yapılarak kızarıklık minimumda tutulur. Daha sonraki süreçte cilt besleyici medikal kremlerle kızarıklıklar bir iki gün içinde ortadan kalkar.
  • Seanslar sonrası cilt besleyici kremlerin kullanımı önemlidir. Eğer uygulama bölgesi güneş ışınlarına açık bir yerde ise mutlaka yüksek faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır.
  • Seanslardan sonra sauna ve solaryumdan uzak durulmalıdır. Doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirecektir.

Önemli Uyarı

Karbon peeling’in ailesinde cilt kanseri bulunana hastalarda ve kanser tedavisi görmüş kişilerde uygulanmadığı unutulmamalıdır.

@hlcpolikinigi
Takip Et
Özel Ankara HLC Polikliniği
  • 58 gönderi
  • 245 takipçi
  • 38 takip