Alın Çizgisi Dolgusu

Alın çizgileri yaşlanma, kuru cilt yapısı, aşırı güneş ışığına maruz kalma ve kimi zamanda kaş mimiklerinin fazla kullanılmasından dolayı oluşur. Alın bölgesinde kaşlara paralel oluşan bu çizgiler gerekli önlemler alınmaz ise derinleşir ve alın bölgesinde sürekli görünecek bir şekilde kalıcı hale gelir.

Alın Kırışıklığı Dolgu Uygulaması

İlk aşama alın bölgesi doktor kontrolünde geçirilir. Kırışıklıkların yapısı ve derinliğinin değerlendirildiği muayene ardından uygulama sonrası görünüşün nasıl olacağına dair hasta bilgilendirilir. Eğer alın bölgesinde yağ dokusu kaybı varsa dolgu öncesi yağ enjeksiyonu düşünülmelidir.

Alın Çizgilerine Yapılan Dolgu İşlemi

İşlem öncesi alın bölgesi özel solüsyonlarla temizlenir ve ardından işlem sırasında hissedilebilecek hafif düzeydeki acı hissini önlemek için anestzik krem sürülür, krem etkisini gösterdikten sonra dolgu işlemine geçilir.

Dolgu için Hyaluronik asit kullanılmaktadır. Hyaluronik asit aslında tüm doku hücrelerimizde doğuştan var olan ve dokulara elastikiyet (esneklik) katan bir asittir. Bu asit 30’lu yaşlardan sonra azalmaya başlar. Dolgu işleminde amaç eksilen Hyaluronik asidi tekrar dokuyu enjekte ederek dokuya elastikiyet kazandırmaktır. Doğal bir asit olduğu için uygulama sonrasında hiçbir yan etkiye neden olmaz.

Dolgu işlemi, botoks gibi küçük enjektörlerle gerçekleştirilir. Kullanılacak doz ve uygulama yapılacak noktaların doğru belirlenmesi alın dolgusunun da başarısını belirler.

  • İşlem süresi: Yaklaşık 15-20 dakikadır.
  • Uygulama sonrası kırışıklar üzerindeki etkinin görülme süresi: 2-3 gündür.
  • Kırışıklar üzerindeki toplam etki süresi: 9-18 aydır. Alın dolgusu tekrarlanabilen bir uygulama olduğu için etki süresi çok daha fazla uzatılabilir.

Yağ Enjksiyonu ile Kombinesi

Eğer ciltte yağ dokusu kaybı varsa dolgu işlemi tek başına iyi sonuç vermez. Yağ enjeksiyonunda hastanın vücudunun başka bir bölgesinden yağ dokusu alınır. Alınan yağ dokusu özel işlemlerden geçirilerek doku altına enjekte edilmeye hazır hale getirilir. Dolgu işlemi öncesi işlemden geçen yağ doku altına enjekte edilerek ciltteki çöken bölge diğer bölgelerle ayın seviyeye getirilir ve ardından kırışıklıklar için Hyaluronik asit enjeksiyonu yapılır.

Bu uygulama dolguya göre biraz daha uzun sürmektedir. Önce yağ enjeksiyonun son hali alması beklenir ardından dolgu işlemi yapılır. Bu işlem iki seans üzerinden de uygulanabilir.

Alın Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

  • Botoks’a göre daha derin ve kalıcı kırışıkların giderilmesini sağlar.
  • Kısa süreli ve ağrısıdır.
  • Etki süresi botoksa göre daha uzundur.
  • Kalıcı hiçbir iz bırakmaz

Alına Dolgu Uygulamanın Yan Etkisi Var Mıdır?

Hyaluronik asit vücudumuzda doğuştan vardır, bu asit laboratuvar ortamlarında üretilip kullanıldığı için hiçbir yan etkiye neden olmaz.

@hlcpolikinigi
Takip Et
Özel Ankara HLC Polikliniği
  • 58 gönderi
  • 245 takipçi
  • 38 takip