Çene Botoks

Çene botoksu çene bölgesi kırışıklıklarının giderilmesi ve diş sıkma ve gıcırdatma (Bruksizmin) tedavileri için kullanılmaktadır.

Çene Botoks Kırışık Giderme 

Çene bölgesindeki kırışıklıklar mimikler, yaş ve cilt etkenlerine bağlı olarak gelişirler. Sağlık açısında problem yaratmasalar da estetik olarak (sağlıksız ve olduğundan yaşlı görünme) rahatsız edici olabilir. Kısa süreli ve pratik bir yöntem olan botoks ile kolaylıkla tedavi edilmektedir.

Diş Sıkma Ve Gıcırdatma (Bruksizmin)

Diş gıcırdatma ve sıkma genellikle psikolojik (stres başta olmak üzere) etkenlere dayanan davranışlardır. Diş gıcırdatma çene kaslarında, dişlerde ciddi kalıcı hasarlara yol açarken, boyun ve baş bölgesinde ağrılara neden olmaktadır Botoks uygulaması ile çene kasları üzerinde baskı yapılarak Bruksizmin geçici olarak ortadan kaldırılmaktadır. Eğer botoks etkisin yitirdiğinde bu davranış devam ediyorsa uygulama rahatlıkla tekrarlanabilmektedir.

Çeneye Botoks Uygulama Öncesi

  • Kesinlikle alkol alınmamalıdır.
  • Kan sulandırıcı ve demir takviyesi ilaçları uygulamadan kullanımı bir hafta önce sonlandırılmalıdır.
  • Bruksizmin için kullanılan bir ilaç mevcut ise (kas gevşetici vb.) tedaviyi gerçekleştirilen doktordan uygunluk görüşü alınmalıdır.
  • Uygulama Sonrası İlk Hafta
  • Sauna gibi aşırı nemli ve sıcak ortamlardan bir süre uzak kalınmalıdır.
  • Aşırı güneş ışığına maruz kalınmamalıdır.
  • Makyaj ve diğer kozmetik ürünler kullanılmadan önce doktorunuz mutlaka danışmalısınız

Çene Botoks Uygulaması Nasıl Yapılır?

Hastanın hangi şikâyetle doktora başvurduğuna göre gerekli kas veya cilt muayenesi gerçekleştirilir.

Eğer kırışıklık için işlem yapılacak ise, cilt yapısı ve kırışıklıkların derinliği önem kazanır ve işlem sırasında uygulanacak doz belirlenir. Diş sıkma ve gıcırdatma sorunu mevcut ise özellikle çene kasların üzerinde gerekli tetkikler yapılır. Eğer bu konuda ilaç ya da başka bir tedavi alınıyorsa botok tedavisi ile uyumu ayrıca değerlendirilir. Uygulamaya öncesi cilt özel solüsyonlarla temizlenerek sadece ilgili bölgeye anestezik krem uygulanır. Tedavinin içeriğine göre belirlenen dozda botoks cilt altına enjekte edilerek uygulama tamamlanır.

Çene botoksu uygulananın niteliğine göre 15-30 dakika sürmektedir. Etkisini bir hafta içinde net olarak gösterir. Yaşa ve cilt yapısına göre 4-6 ay kadar etkisini korur.

Çene botoksu, çene etrafındaki kırışıkların giderilmesinin yanı sıra diş gıcırdatma tedavisinde kullanılır.

Diğer botoks işlemlerinde olduğu gibi ödem, morarma vb. yan etkiler görünmez. Ankara’da çene botoks fiyatları ve detaylı bilgi almak için iletişim adresinden ulaşabilirsiniz.

@hlcpolikinigi
Takip Et
Özel Ankara HLC Polikliniği
  • 58 gönderi
  • 245 takipçi
  • 38 takip